تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

قوم و قومگرایی - اقوام ایرانی - زبانهای ایرانی -

  قوم و قومیت در ایران ساخته استعمار است .

  تعریف قومیت:
  [[ گروه‌هایی که از لحاظ زبان، مذهب، رنگ، پوست و نژاد با گروه‌های دیگر جامعه تفاوت داشته باشند، گروه‌های قومی قلمداد می‌شوند]]

  [[ آنتونی اسمیت نیز ملاک‌های متنوعی را در تعریف مفهوم گروه قومی به کار می‌برد. قوم در تعریفی کارآمد و کوتاه از نظر وی عبارت است از: «یک جمعیت انسانی مشخص با یک افسانه اجدادی مشترک، خاطرات مشترک، عناصر فرهنگی، پیوند با یک سرزمین تاریخی یا وطن و میزانی از حس منافع و مسئولیت» ]]

  [[«گروه قومی گروهی است که اعضای آن ویژگی‌های فرهنگی یکسانی دارند.» (کوئن) ]]

  قومیت و ملیت معنای بسیار نزدیکی به هم دارند و هنگامی که اکثریت ملت ایران دارای یک پیشینه فرهنگی و تاریخی و استوره های مشترک، فرهنگ مشترک ، جشنها و ایین های مشترک، دین مشترک ، خوراک و پوشش مشترک هستند و حتی دارای زبانهای گوناگون ولی با یک ریشه میباشند به جز یک الی دو مورد، چرا باید بپذیریم که یک ملت یکپارچه را تحت نامهای استعمار ساخت و تفرقه امیز تکه تکه کنیم؟

  تاریخ نویسان غربی به عمد تفاوت زبان و گویش و لهجه ایرانیان را قومیت نامیده و باعث چند دستگی میان ایرانیان شدند. در صورتی که با این تعریفها تمام ملت ایران یک قوم هستند . ولی میشود ایرانیان خارج کشور مثلا کرد زبانهای ایرانی تبار ترکیه یا عراق و سوریه را در برابر فرهنگها و قومهای دیگر در ان کشور یک قوم نامید مثلا قوم ایرانی یا کرد زبان. ولی نمیتوان در ایران هم نام قومیت بر انها نهاد چون انها بخشی از یک ملت هستند. که فقط در گویش تفاوت اندکی دارند. و یا قوم ایرانی در چین و ازبکستان (سمرقند و بخارا) و...

  نامگذاری قومیت برای ایرانیان نه تنها دستاوردی ندارد بلکه با ایجاد این ذهنیت که امکان بهره برداری سیاسی و ضد میهنی از انها باشد باعث نگاه امنیتی به مسائل استانی(قومی) میشود در صورتی که اگر این نامگذاریهای اشتباه نبود با ایجاد یک فضای مثبت و غیر سیاسی امکان پرداختن به خرده فرهنگهای استانها و حتی زبانهای محلی که شاخص ترین تفاوت استانهای ایرانی هست فراهم شده و امکان بهره برداری بیگانه از این نامهای اشتباه گرفته می شد.

  اولین نشانه‌های سیاسی شدن مسائل قومی در ایران، یعنی طرح خواسته‌های سیاسی و توجیه آن بر اساس مسائل زبانی و مذهبی تنها در جریان اشغال ایران در جنگ دوم جهانی با ظهور جریان‌های قوم‌گرای فرقه دمکرات آذربایجان و حزب دمکراتیک کردستان آشکار شد نه قبل از آن، و به خصوص در سال‌های پس از 11 سپتامبر 2001 در تبیین مسائل قومی در ایران باید به نقش تلاش‌های فرصت‌طلبانة امریکا برای بهره‌برداری از مسئله اقوام ایرانی برای مقابلة نرم با آن توجه خاص نمود. که از جنله میتوان به فشار به حکومت ایران یا اجرای نقشه های کشور سازی و... اشاره کرد.

  با تعریفهای بالا از قومیت میتوان دریافت تنها علت نامگذاری ایرانیان به قومیتهای گوناگون نه تفاوت نژادی بوده و نه مذهبی و نه فرهنگی و نه تاریخی بلکه فقط یک تفاوت کوچک زبانی علت این نام گذاری اشتباه بوده است.

  ایا درست است این همه اشتراکات را رها کنیم و همدیگر را با تنها تفاوتمان نامگذاری کنیم ؟ در صورتی که زبانهای ما هم اکثرا یک ریشه دارد.

  کدام کشور را سراغ دارید ملت یکپارچه ی خود را اینگونه صد پاره کند و بعد با انواع اقسام تبلیغات و هزینه ها و تلاش بخواهد انها را یکی نشان دهد؟ و بهترین و بزرگترین فرصت برای بیگانه، در جهت سوءاستفاده و ایجاد تفرقه و نفوذ، میان قومیتهای ساختگی را ایجاد کند؟

  در صورتی که اکثریت ملت ایران یک دین، یک تبار، یک تاریخ ، یک فرهنگ ، و دارای خاطرات جمعی مشترک و جشن ها و عزاها و رسم و رسومات یکسان هستند و این یعنی یک ملت --یک امت و یک قومیت ، و نه قومیتهای گوناگون! چرا ساکنان شهرهای مختلف ایران را با نام شهرهای انان نشناسیم ؟

  در گذشته نیز اینچنین بوده و ایرانیان با نام شهرها و ایالتهای خود شناخته میشدند تفاوت زبانی در همه جای دنیا در فاصله های جغرافیای اندک نیز دیده میشود و نباید ان را عامل تفکیک دانست چون حتی همین تفاوت زبانی باز در همان به اصطلاح قومیتها نیز دیده میشود. مثلا در استان گیلان زبان گیلکی در هر بخش و شهر و روستایی با گویش خاص خود صحبت میشود یا زبان ترکی اذربایجانی در هر گوشه اذربایجان یا اردبیل متفاوت است و لری و کردی و... همه همینگونه هستند اینها نباید عامل جدا کردن و نامیدن ایرانیان به نام های مختلف شود.

  دقت کنیم که این واژه قومیت را چه کسانی برای نامیدن مردم استانها و بخشهای گوناگون یا زبانهای مختلف استفاده کردند؟!

  در خراسان قوم و اقوام برای کسانی که رابطه خویشاوندی دارند استفاده میشود ایا مردم یک استان بزرگ همه با هم خویشاوند هستند ؟ در درازای تاریخ همیشه هوشیاری و بیداری ایرانیان باعث حفظ این کشور و فرهنگ از خطرات و حملات گوناگون بوده است امروز نیز هوشیاری من و تو، ای ایرانی باعث حفظ وحدت و همبستگی ایران و ایرانی خواهد بود بیایید مانند نیاکانمان برای نگهداری سرزمینمان از دسیسه های دشمن گامی برداریم و دیگر از واژه ی قومیت برای نامیدن هم میهن خود استفاده نکنیم ما همه ایرانی هستیم و ساکن شهرها و روستاهای مختلف ما اجازه نمیدهیم با نهایت بی شرمی ما را با دسته ها و گونه ها و تقسیم بندی های مختلف که لایق خودشان است و حیوانات، نامگذاری کنند!

  این خود بزرگترین توهین به یک انسان و یک ایرانی هست که او را دسته بندی و بخش بندی کنند. دقت کنید این نوع دسته بندی و گونه بندی برای چه چیزی استفاده میشود ایا نژاد قومیت (گونه بندی) برای حیوانات استفاده نمیشود؟ چرا اجازه دادیم از ان برای نامیدن خودمان استفاده کنند؟

  بیایید با یک حرکت و خیزش ملی ، دیگر از نام قومیت برای نامیدن ایرانیان استفاده نکنیم و به جای ان از نام استانهای و شهرهای ایرانیان برای معرفی کردن استفاده کنیم مانند خراسانی، خوزستانی ، اصفهانی، اذربایجانی، لرستانی و... و این فرصت بژرگ را از بیگانه برای نفوذ میان ایرانیان و ایجاد اختلاف و تفرقه میان ایرانیان بگیریم. اگر بخواهیم از واژه قومیت در مقیاس گسترده استفاده کنیم با توجه به ریشه و تبار یکسان ایرانیان خواهیم گفت ما همه یک قومیم، یک ملتیم ، یک کشوریم - نه قومها و ملتها و انچه غرب و صهیونیست میخواهند: کشورها!! (نقشه جدید خاورمیانه)

  برای اشاره به زبانهای گوناگون باید بگوییم لر زبان - ترک زبان - کرد زبان و... و نه انچه به اشتباه ، بیگانه و استعمار ما را نامیده است. ما خواستار حذف این نوع نامگذاریها برای خودمان هستیم و از دولتمردان میخواهیم در ادبیات خود، در کتابهای درسی و رسانه های ملی از این نوع نامگذاری ها برای ملت ایران استفاده نکنند و این ساخته استعمار را به زباله دان تاریخ انداخته و ایرانیان را با نام ملت ایران و شهر و استانهای انها معرفی کنند تا راه را بر بیگانه ببندیم و در اخر فراموش نکنیم استعمار برای از بین بردن دین اسلام عامل هبستگی و قدرت مردم منطقه ما از همین ترفند فرقه سازی در اسلام استفاده کرده و میکند! و ببینید چه بر سر دین ما اورده و مردم مسلمان را چگونه به جان هم انداخته و دشمن هم کرده است. همین ترفند را برای ملیت و هویت ما هم میخواهند استفاده کنند.

   

  باز نشر این نوشتار ازاد است برای اگاهی  رسانی  بیشتر  این نوشتار را در تارنما و سایتهای خود بگذارید. 


  این مطلب تا کنون 84 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 8 مهر 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159473
 • بازدید امروز :306595
 • بازدید داخلی :28813
 • کاربران حاضر :219
 • رباتهای جستجوگر:418
 • همه حاضرین :637

تگ های برتر